"Çevremizi temiz tutuyoruz"

Yeşilyurt Belediyesinin ‘Sıfır Atık’ projesinin, çok onur ve gurur duydukları bir proje olduğunu dile getiren ve projenin Malatya için önemine dikkat çeken AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Çevremizi temiz tutuyoruz, doğamıza ihanet etmiyoruz” dedi.

"Çevremizi temiz tutuyoruz"

Yeşilyurt Belediyesinin ‘Sıfır Atık’ projesinin, çok onur ve gurur duydukları bir proje olduğunu dile getiren ve projenin Malatya için önemine dikkat çeken AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Çevremizi temiz tutuyoruz, doğamıza ihanet etmiyoruz” dedi.

05 Kasım 2019 - 09:38

Yeşilyurt Belediyesinin çevre ve doğanın korunmasına yönelik yatırımları ve projelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından ödüllendirilmesin dolayı dün bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Ambalaj Atığı Toplama Ayrıma Tesislerinde düzenlenen toplantıya AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya milletvekilleri Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, belediye personelleri ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar yaptı. Yeşilyurt Belediyesi olarak 6 yıllık süreçte çevreyle ilgili güzel ve verimli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Çınar, yaptıkları çalışmalarda büyük başarılar elde ettiklerini belirtti.

ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTUYORUZ

“Bu başarımızı da geçen ay faaliyete başladığımız 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Mobil Geri Dönüşüm Projesiyle taçlandırdık. Aynı zamanda Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma' Tesisi de bir kompleks şeklinde Malatya'mıza kazandırdığımız ender tesislerden birisi oldu” diyen Başkan Çınar, “Bölgemize, Yeşilyurt'umuza özel bir tesis oldu. Yeşilyurt'umuz her alanda olduğu gibi çevre alanında da artık rüştünü ispatladı ve kendini diğer bölgelere göre bir adım önde tutmayı başardı. Gerçekten gelecek nesillere bırakabileceğimiz en güzel çalışmalardan birisi oldu. Çevremizi temiz tutuyoruz, zararlı atıklardan çevremizi arındırıyoruz aynı zamanda belediye bütçemize de büyük bir gelir sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

Çevre yatırımlarından hiçbir zaman vazgeçmediklerini söyleyen Başkan Çınar, her daim yılmadan yatırımlara devam ettiklerini ifade ederek, “Okullarda çocuklarımıza yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz. Arık pil yarışmaları düzenliyoruz. Bölgemizdeki hemşerilerimizle birlikte çevremizi kirleten ambalaj atıklardan, çer çöpe kadar toplayabileceğimiz çevreye ne kadar zararlı ürün varsa dönem dönem topluyoruz. Parklarımıza özen gösterip, önem veriyoruz. Çevreyle ilgili yer altı yer üstü çöp konteynerleri, evlere mobil ve normal geri dönüşüm kutucukları bıraktık. Sitelerde, okullarda, bölgemizdeki marketlerde, market depolarında da hem ambalaj atıklarını hem de geri dönüştürebileceğimiz ürünleri alarak, Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi’ne getiriyoruz. Burada da kendi aralarında sınıflandırıp, kategorilere ayırıyoruz. Sonrasında da bertaraf edilebilecek olanları ilgili firmalarla anlaşarak bertaraf ediyoruz. Diğerlerini de burada tasnif ettikten sonra balyalar halinde sıkıştırarak ilgili yerlere satıyoruz” söylemlerini kullandı.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR TAKDİRE ŞAYAN GÖRÜLDÜ

Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi'yle ilgili de bilgiler veren Başkan Çınar, “Tesisimizde 22 personel çalışıyor. Tesisimiz bölgede kendi alanında ilk olan tesisler arasında yer alıyor. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlatılan 'Sıfır Atık' Projesini birlikte bizlerde Malatya'mızda destekledik. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda takdire şayan görüldü. Bizlere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde ödül verildi. Ödül verilen 5 belediyeden biri olmakta bizi gerçekten gururlandırdı. Bin 359 belediye içerisinde ilk 5'e girdik, bunun gururu var. Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi'nde mobil geri dönüşüm araçlarımız, kalemmatik, atık kutularında toplattığımız floresanlar var. 'Yok Artık' projemizle elektrik elektronik eşya, akü, araç lastiği, ilaç, ekmek gibi farklı ürünleri de topluyoruz” diye konuştu.

Bölgede bir istihdam alanı oluştuğunu vurgulayan Başkan Çınar, “Bölgemizde bir istihdam alanı da oluştu. Tesisimizin toplam maliyeti 7 milyon 499 bin TL. 9 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Modern bir tesis. Şu an en son teknolojiyle faaliyet gösterdiğimiz bir alanımız. 14 ayrı ürünü ayrı ayrı toplayıp, burada ayrıştırarak bölgemize katkı sunuyoruz. Burada bertaraf edemediğimiz atıkları ise ilgili bertaraf firmalarına gönderiyoruz” dedi.

610 BİN KİLOWATT SAATTE ENERJİ TASARRUFU YAPTIK

Büyük kazanımlar sağladıklarını vurgulayan Başkan Çınar, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 10 bin 758 kilogram (buzdolabı, çamaşır makinası, cep telefonu) atık elektrikli ve elektronik eşya, 300 adet floresan, 11 bin kilogram atık pil, 36 bin 700 kilogram bitkisel atık yağ, 750 adet ömrünü tamamlamış lastik toplandı. 2014-2019 yılları arasında 5 bin 921 ton kâğıt, 2 bin 220 ton plastik, 952 ton cam, 951 ton ise metal atık olmak üzere toplam 10 bin 44 ton karışık ambalaj atığı toplandı. 5 bin 921 ton kâğıt-karton atık toplayarak, çevreye büyük kazanımlar sağlıyoruz. 100 bin 657 ağacı kurtardık. Bununla birlikte bin 48 ton sera gazı salınımını azalttık. 24 milyon kilowatt saatte enerji tasarrufu yaptık. Plastik atık ile 2 bin 220 ton plastik atık toplayarak, çevreye büyük kazanımlar sağladık. Bununla birlikte 91 ton sera gazı salınımını azalttık. 13 milyon kilowatt saatte enerji tasarrufu yaptık. 5 bin 106 çöp depolama alanından da kazanç sağladık. 952 ton cam atık toplayarak, çevremize yine büyük kazanımlar sağladık. Bununla birlikte 28 ton sera gazı salınımını azalttık. 40 bin kilowatt saatte enerji tasarrufu yaptık. Bin 428 metrekare çöp depolama alanından da kazanç sağladık. 951 ton metal atık toplayarak, çevreye büyük kazanımlar sağladık. Bununla birlikte 90 ton sera gazı salınımını azalttık. 610 bin kilowatt saatte enerji tasarrufu yaptık. 2 bin 853 metrekare çöp depolama alanından da kazanç sağladık. Bu tesisimiz aynı zamanda yenilenebilir enerji sayesinde kendi güneş enerji santraliyle enerjisini de kendisi üretiyor.”

ÇOK ONUR, GURUR DUYDUĞUMUZ BİR PROJE

AK Parti Malatya milletvekilleri adına söz alan AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Çok onur, gurur duyduğumuz bir proje. Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Hanımefendi’nin başlatmış olduğu ve Sıfır Atık Projesi adıyla sadece Türkiye’de değil dünyada da çok ciddi manada yansıması olan lider eşleriyle yapılan toplantılarda da en dikkat çekici proje olan Birleşmiş Milletler toplantıları da dahil olmak üzere bütün dünyanın dikkatini çeken bir proje başlattı Emine Erdoğan Hanımefendi. Sıfır Atık Projesine başladığı andan itibaren çok ciddi manada geri dönüşü sağlayan yerel yönetimler anlayışımız oldu. Ve Çevre Bakanlığımızın vermiş olduğu destek en son Murat Kurum Bakanımızın da çok ciddi manada projeye verdiği destek de Türkiye’de çevre ve sıfır atık bilinci ciddi manada gelişmeye başladı. Ben geçmiş dönemde buna emek sarf eden Belediye başkanlarıma, Ahmet Çakır’ın da belediye başkanlığı döneminde çok önemli bir yatırım olan Katı Atık Arıtma Tesisini Malatya’ya kazandırdı. Malatya için çok önemli. Malatya’ya enerji üretmek adına çok önemli bir projeydi. Malatya’nın ekonomisine katkıda bulunmak adına ve geçmiş dönemlerde Yeşilyurt Belediye Başkanlığı yapan Hacı Uğur Polat Başkanımıza da görevinin başlangıcından itibaren destek veren bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Ama en önemli teşekkürü Yeşilyurt Belediye Başkanımıza yapıyorum” ifadelerine yer verdi.

DOĞAMIZA İHANET ETMİYORUZ

Doğanın kirletilmediğini dile getiren Milletvekili Öznur Çalık, “İlk günden itibaren çevre bilinciyle ve bütün çevreyi kirleten atıkların bertaraf edilmesi için verdiği mücadeleyle bildiğimiz Başkanımız bunu Türkiye’nin bütün ilçeleri içerisinde ilk 5 proje arasında Emine Erdoğan Hanımefendiden ödülünü aldı. Ben bu başarısından dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a, emeği geçen ve projeye destek verenlere canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Özellikle Sıfır Atık Projesi’nin kazanımları nedir? Çevremizi temiz tutuyoruz, doğamıza ihanet etmiyoruz. Ve en önemli katkılarından bir tanesi çevre temizliğiyle birlikte ekonomik olarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Enerji olarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Doğayı kirletmiyoruz” şeklinde konuştu.

KALKINMA VE ÇEVRE HEDEFLERİNİ ÇOK DAHA ÖNCE KOYDUK

Bu projede başta Başkan Mehmet Çınar olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür eden Milletvekili Çalık, “Birleşmiş Milletlerin 2015 yılında koyduğu hedeflerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi içerisinde Sürdürülebilir Çevre de var. Biz Bileşmiş Milletlerin 2015 yılında koyduğu Sürdürülebilir Kalkınma ve Çevre hedeflerini çok daha önce koyduk. Ve bu konulan hedefler çerçevesinde de Sıfır Atık Projesi çok ciddi ve emin adımlarla ilerliyor. Bugünkü projede çok önemli geri dönüşümü olmayan ürünlerin toplanma merkezinin olması, geri dönüşümü olan ürünlerin toplanma merkezi olması ve bütün atıkların burada toplanarak ülke ekonomisine, doğaya, çevreye katkıda bulunması bizim için çok önemli. Ben Sıfır Atık Projesi’ni Malatya’mızdan, Yeşilyurt’umuzda başlatan, sonuçlandırıp ödül alan bütün mekanizmalarımıza, bürün kardeşlerimize, Mehmet Çınar Başkanımızın nezdinde teşekkür ediyorum. Sıfır atık bundan sonra da hep devam etsin” diye konuştu. (BUSABAH gazetesi-MUTLU SARIGÜL)

HABER MALATYADAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum