İhracatta tarihi rekor

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde Malatya’dan 313 milyon 35 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı zaman zarfında 282 milyon 499 bin dolar ihracat gerçekleşmişti. 2017 yılının ilk 10 ayında ise 290 milyon 162 bin dolarlık ihracat yapılmıştı

İhracatta tarihi rekor

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde Malatya’dan 313 milyon 35 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı zaman zarfında 282 milyon 499 bin dolar ihracat gerçekleşmişti. 2017 yılının ilk 10 ayında ise 290 milyon 162 bin dolarlık ihracat yapılmıştı

İhracatta tarihi rekor
04 Kasım 2019 - 08:02

Bu arada 2016 yılında 343 milyon 29 bin dolar, 2017 yılında ise 354 milyon 952 bin dolar ihracat gerçekleştirilmişti.

Ekim ayı ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ihracatta bu ay kırılan rekorların, Ticaret Bakanlığı, TİM ve İhracatçı Birliklerinin işbirliği ile yürütülen ihracat seferberliği ve ihracatçılarımızın bu çalışmalara olan ilgisi sonucu gerçekleştiğine dikkat çekti. Ocak - Ekim döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden dünyanın 192 ülkesine ihracat gerçekleştirildiğini belirten Kileci, Güneydoğulu ihracatçıların mevcut pazarları geliştirerek koruma, yeni pazarlarda daha etkin olma çabalarının sürdüğünü ifade etti.

MALATYA’DA ‘E-TİCARET VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ’

Ekim 2019 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “İhracatçılarımız bizi yine gururlandırdı ve tarihimize yeni bir rekor daha ekledi. İhracatçı Birlikleri olarak şehrimizin ve bölgemizin içerisinde var olan ekonomik gelişim ve büyüme cevherinin günbegün açığa çıktığını görmek bizlerin çalışma şevkini artırıyor. Her ay programlarımızı geliştirerek, üzerine koyarak bu çalışkan halkın ihtiyaçlarına cevap vermeye ve onları doğru kanallara yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda Ekim ayı içerisinde Birliklerimiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen Deri ve Deri Mamulleri Sektör Kurulu Toplantısı’nın ardından düzenlediğimiz ‘Deri ve Deri Mamulleri Sektör Toplantısı’nda deri üreticisi ve ihracatçısı firmalar ile deri sektöründen üst düzey yetkilileri buluşturduk. Toplantıda firmalar sektör sorunlarını anlattı ve fikir teatisinde bulunuldu. Biz inanıyoruz ki bu gibi sorunların istişare edildiği buluşmalar düzenlemek, sahanın sorunlarını çözmek ve ekonomimizin tıkanmış noktalarını açmak için en etkili yöntemlerden biridir. Diğer yandan artık rutin diyebileceğimiz bir hale gelen dijital dönüşüm farkındalık ve uzmanlık eğitimlerimiz devam ediyor. Ekim ayı içerisinde Malatya, Cizre ve Adıyaman’da yine birer ‘E-Ticaret ve Dijital Dönüşüm Eğitimi’ gerçekleştirdik. Şu anda ikincisi devam eden E-Ticaret Uzmanlığı eğitimimizin üçüncüsü ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek. Her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaştığımızı, daha donanımlı gençlerin dikkatini çektiğimizi fark ediyoruz. Biliyoruz ki eğitim faaliyetleri yürütmek uzun vadede getirisi olan bir yatırımdır. Fakat biz de artık geleceğimize yatırım yapan bir millet olma yolunda ilerliyoruz” sözlerine yer verdi.

ORTADOĞU ÜLKELERİ İLK SIRADA

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen ihracat ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkelerinin yüzde 45,9 pay ile ilk sırada, AB Ülkelerinin yüzde 19,6 ile ikinci ve Afrika ülkelerinin ise yüzde 13,5 ile üçüncü sırada yer aldığı açıklanırken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Ocak-Ekim 2019 döneminde 192 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya ve İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ile dış giyim en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

GÜNEYDOĞU İLLERİ İHRACATLARINI ARTIRIYOR

2019 yılı Ocak - Ekim döneminde GAİB’e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise, Kahramanmaraş’tan 786 milyon 848 bin dolar; Mardin’den 648 milyon 902 bin dolar; Malatya’dan 313 milyon 35 bin dolar; Diyarbakır’dan 136 milyon 596 bin dolar; Şanlıurfa’dan 107 milyon 776 bin dolar; Adıyaman’dan 53 milyon 99 bin dolar; Kilis’ten 48 milyon 968 bin dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı. (habermalatyadan.com)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum