Psikoteknik testine ilgi artacak

Psikoteknik merkezlerinin ülke genelindeki kazaların azalması anlamında en etkin çözüm olduğunu ifade eden bir Psikoteknik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel, “Malatya’da 4 tane psikoteknik merkezi var. Bu ciddi bir rakam ve Malatya için güzel” dedi.

Psikoteknik testine ilgi artacak

Psikoteknik merkezlerinin ülke genelindeki kazaların azalması anlamında en etkin çözüm olduğunu ifade eden bir Psikoteknik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel, “Malatya’da 4 tane psikoteknik merkezi var. Bu ciddi bir rakam ve Malatya için güzel” dedi.

Psikoteknik testine ilgi artacak
08 Kasım 2019 - 16:01

Ölümlü ve yaralanmalı kazalar, artık psikoteknik testleriyle sona erecek. Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Malatya’da sayıları gittikçe artan psikoteknik merkezleri, sürücüleri refleks, dikkat, hafıza, el ayak koordinasyon, çevresel görüş gibi yaklaşık 12 teste tabi tutarak önemli bir görev üsteleniyor. Bu merkezlerden alınacak raporlar, yeni ehliyet alacak sürüler için zorunlu hale getirilirken, Malatya’da hizmete açılan ALG Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel ise, kazaların da bu merkezler sayesinde azalacağını ön görüyor.

Psikotekniğin insanların psikomotor becerilerinin ölçümü olduğunu ifade eden Güzel, psikomotur becerisinin ise refleks, dikkat, hafıza, el ayak koordinasyon, çevresel görüş denilen insanın yaşadığı her alanda kullanması gereken beceriler olduğunu söyledi.

“12 TESTİMİZ VAR”

Bir sürücü için psikotekniğin öneminden bahseden Güzel, “İnsanın her yaptığı işin ayrı bir beceri ölçeği vardır. Mesela araba kullanmak için gerekli olan becerilerin belli bir norm değeri olması gerekiyor. Bu norm değerleri ise risk olduğu anda karayolunda herhangi bir riskle karşılaşıldığında bu riski kurtarabilecek yeteneklere sahip misiniz ya da riski en az hasarla atlatma yeteneğine sahip misiniz? Bu yetenek ölçümüyle sonuç şu çıkıyor: Biz refleks, dikkat, hafıza gibi 12 testimiz var. Bu testlerin sonucunda genel yeteneğiniz yerindeyse, genel yeteneği yerinde olmayan kişilerle aranızda bir risk olduğu anda kazayı kurtarma, kazayı hafif atlatma gibi sonuçlar doğurur. Fakat eğer riskli bir sürücüyseniz, becerileriniz belli normların altında kalmışsa, risk oluştuğu anda çok ağır kazalara ve kazayı kurtaramamaya sebep olan nedenlerle karşılaşırsınız. Bir sürücünün riskli araç mı kullanıyor yoksa tam tersi mi olduğunu anlamak için psikoteknik testinden geçmesi lazım. Mesela refleks seviyeniz nerede, dikkat seviyeniz nedir, çevresel görüşte göz görüş açınız ne kadar etkin, hafızanız, belleğiniz yerinde mi, bunları ölçmek için psikoteknik testinden geçmeniz gerekiyor” diye konuştu.

“PSİKOTEKNİK RAPORUNU ALMA ZORUNLULUĞU GELDİ”

Psikoteknik testinin yeni başlamadığını hatırlatan Güzel, şunları kaydetti:

“2003 yılında bunun kanunu çıktı. 4925 sayılı Karayolu Taşımacılık Kanunu kapsamında, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde ilk önce nitelikli sürücü olarak, sürücülerde psikoteknik değerlendirme raporunu alma zorunluluğu geldi. Her 5 yılda bir de rapor alma şartı konuldu. Bu süreç hem psikoteknik süreçlerinin gelişmesine hem psikoteknik test merkezlerinin açılmasına ve yayılmasına başlandı. 2003’ten sonra 2 kere İçişleri Bakanlığımız bunu denetlemek istedi. Ulaştırma Bakanlığımız sürücüleri bu testlerden geçmeleri için her türlü yaptırıma başlamak istedi, fakat Türkiye’deki yayılım yeterli olmadığı için sürücüler mağdur oluyordu. Ve merkezlerin işleyişleri düzgün değildi. Ama en son 2016 yılında çıkan yeni bir yönetmelik ve kanun maddeleriyle psikoteknik test merkezleri aynı araç muayene istasyonları gibi şartları, standartları belirlendi, herhangi bir teste girmeden sürücülerin tersten geçmesi gibi eskiden yapılan yanlışlar ortadan kaldırıldı. Hükümetimiz ve devletimiz bunun denetlemeleriyle alakalı çok dirayetli durdu. Her tarafta psikoteknik değerlendirmenin artık aynı araç muayenesi gibi sürücülerin muayene edilmesinin çok daha önemli olduğunu, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı bununun üzerinde durarak 1 Ocak 2019’dan itibaren sürücülerin e-devlet sistemine raporları düşmeye başlandı. Artık piskoteknik merkezlerine bir sürücü geldiği zaman test odasında bütün test boyunca canlı kamera kayıtları alınmaktadır, 3-4 fotoğraf çekilerek rapora konulmaktadır. Arka planda 40-50 tane fotoğraf çekmektedir. Kişinin bu test cihazına gerçekten kendisinin oturduğu, bir saatin altında olmaması gereken bir mevzuat var, bir saatten az olmamak şartıyla geçtiği ispat edilebilir oldu. Böylece hiç gelmeden test alma olayları da bitti.”

“ŞİRKETİMİZ SÜRÜCÜNÜN CHECK UP’INI YAPIYOR”

Her 100 sürücüden 12’sinin riskli sürücü olduğunu tespit ettiklerini belirten Güzel, “Şu anda Türkiye’de 100 kişiden 12’sinin riskli sürücü olduğunu tespit ediyoruz. 12 riskli sürücünün 5’i aslında tedavi edilebilir riskler içeriyor. Bizim şirketimiz sürücünün Check Up’ını yapıyor. Diyoruz ki, sizin 12 tane beceriniz olması lazım, bunların tamamının yerinde olması gerekiyor ama yetersizler çıkarsa da onu bazı yöntemlerle yönlendiriyoruz, diğer yetenekleri yerindeyse onu yönetiyoruz. Aslında Türkiye’de bir bilinç oluşturuyoruz. Bu anlamda psikoteknik merkezleri 81 ilde şu anda 340 civarında bulunuyor. 600-650 civarında olmasını bekliyoruz. Bunun nüfusa orantılı olması için de hükümetimizle görüştük. Sistemin daha doğru işlemesi bakımından buna sıcak bakılıyor. Buna bir kotada gelecek. Bu işe girenler düzgün çalıştığı sürece bu işi devam ettirebilecekler. Eğer hatalı, eksik, yanlış bir çalışma olursa 2 yıl yasaklamaları var ve bu 2 yıl yasağın yerine biri açarsa tekrar sisteme girememe gibi bir durumları olacak. Bu yüzden psikoteknik merkezleri ülkemizde kazaların azalması anlamında en etkin çözümdür” ifadelerine yer verdi.

“KAZALARIN KİLOMETRE BAŞINA HASAR ORANLARI AZALDI”

Sürücü kurslarının çok daha iyi eğitim vermesinin şart olduğunu söyleyen ALG Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel, “Psikoteknik tek başına genel bir çözüm değildir; mesela askeriyemizde 2002 yılından bu tarafa, jandarmada, kara kuvvetlerinde, hava kuvvetlerinde vites sistemlerimiz kullanılıyor ve 10 yıllık periyotlardaki araştırmaya göre de yüzde 34 civarında jandarmada kilometre başına hasar oranları azaldı. Kazaların kilometre başına hasar oranları azaldı. Şimdi psikoteknikten geçen kişileri istihdam ediyorlar. Geçemeyenleri istihdam etmiyorlar. Kim kendiyle ilgili sürücü kursundan aldığı eğitimle ilgili ‘ben her şeyi yaptım’ dese de sürücü kurslarının çok daha iyi eğitim vermesi şart. Sürücü kurslarında verilen eğitim sahayı okumak demek. Siz gazetede okuyorsunuz önemli olan okuduğunuz gazeteyi iyi anlamanız. Görselleri iyi değerlendirip değerlendirmemek” şeklinde konuştu.

“PSİKOTEKNİKTEN GEÇEN KİŞİLERİ İSTİHDAM EDİYORLAR”

10 saatlik eğitimin yeterli olduğunu düşünmediğini belirten Güzel, “Yurt dışında siz sürücü kursuna gidersiniz; sözel tüm eğitimleri alırsınız fakat araç kullanmakla alakalı trafikte çok ciddi denetim ve deneyimlerden geçerek, stajyer sürücü veya aday sürücü olursunuz. Türkiye’ de ise 10 saatlik bir sürüş eğitiminden sonra aday sürücü oluyorsunuz. Ben 10 saatlik eğitimin yeterli olduğunu düşünmüyorum.  Sürücü kurslarındaki simülatörler son derece kötü simülatörler onlarla belli bir eğitim vermeye çalışıyorlar ama o eğitim kesinlikle yeterli değil. Milli Eğitim Bakanlığı o simülatörlerle ilgili yönetmeliği acilen değiştirmeli.  Bu simülatörlerle hiç kimse bir şey öğrenemez hiç kimseye bir eğitim verilemez ve bu simülatörler sadece sürüş öğretiyor. Bir simülatör sadece sürüş öğretmemeli. Çünkü psikoteknikten geçen kişileri istihdam ediyorlar. Geçemeyenleri istihdam etmiyorlar” diye konuştu.

“MÜŞTERİ POTANSİYELİNDEN ÇOK MEMNUNUZ”

Malatya’nın trafiğini ve sürücülerini de değerlendiren Güzel, “Malatya’da ben daha güzel bir trafik gördüm. Trafik kurallarına uyulan bir trafik; baya gezdik. Buraya test merkezimize gelen sürücülerle çok muhabbet ettik. Çok iyi karşılıyorlar bir kere. Diyorlar ki; ‘biz çok önyargılıydık buraya geldiğimizde buna ne gerek var gibi düşünüyorduk ama ben 5 saat araba sürmüş gibi oldum’ diyor. ‘3 saatlik teste ciddi yoruldum’ diyor ve ‘bütün becerilerimizi test ettiniz’ diyor. Testi çıkıyor bakıyor inceliyor. Memnun oluyor. Dikkat seviyelerinin ölçüyoruz görüyor. Daha birçok konuda sürücüleri ölçüyoruz; Her 100 yüz kişiden 90’ı her sürücü bu teste girmeli’ diyor. Malatya’da 4 tane psikoteknik merkezi var. Bu ciddi bir rakam Malatya için güzel. 700 yüz bin nüfuslu illere baktığımız zaman ya ikidir ya da bir. Malatya buna bence hızlı girmiş.  Müşteri potansiyelinden de çok memnunuz. İdarecilerimizden memnunuz. Malatya’ya yakışan bir merkez yaptığımızı düşünüyoruz. Buradaki kalite standartlarını yükselttiğimizi düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. (BUSABAH gazeetsi-MUTLU SARIGÜL)

HABER MALATYADAN
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum