SİNEMASEVERLERİN KALBİ MALATYA'DA ATACAK

Malatya’da bu yıl 9.’su düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali Yönetmeni Haydar Işık, “Türk sinemasının ve sinemaseverlerin gözü kulağı 15-19 Kasım'da Malatya'da olacak” dedi.

SİNEMASEVERLERİN KALBİ MALATYA'DA ATACAK

Malatya’da bu yıl 9.’su düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali Yönetmeni Haydar Işık, “Türk sinemasının ve sinemaseverlerin gözü kulağı 15-19 Kasım'da Malatya'da olacak” dedi.

SİNEMASEVERLERİN KALBİ MALATYA'DA ATACAK
28 2019 - 08:36

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri işbirliği ile 15-19 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak festival hakkında konuşan Yönetmen Haydar Işık, bu yıl festivalin 9'uncusunu düzenlediklerini belirterek, "Malatya Uluslararası Film Festivali bundan 8 yıl önce dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran önderliğinde başlamış Malatya Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile küçük bir fidanken bugün genç bir ağaca dönüşmüştür.
 
Film festivalleri şehirlerin ülkelerin tanıtımında büyük rol oynayan önemli organizasyonlardır. Verdiği maddi ödüller ile Türk sinemasının gelişimine katkı sağlayan Malatya Uluslararası Film Festivali, Malatya'nın sadece yetiştirdiği değerli politikacılar ve kayısısı ile değil artık film festivali ile de anılması için gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir organizasyona dönüşmeye başlamıştır. Günümüzde şehirlerin gelişmişlik düzeyleri sadece ekonomileri, yolları ve görkemli binaları ile ölçülmemektedir. Kültür ve sanata önem veren şehirler cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin en güzide şehirlerinden biri olan Malatya'da bu festivalin devam etmesini sağlamak büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
 
5 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK
 
Başvuruların 5 Ekim 2019 tarihine kadar devam edeceğini kaydeden Yönetmen Işık, şunları söyledi:
“Genç bir ekibimiz var ve başarılı bir festivali gerçekleştirmek için titiz bir çalışma devam ediyor. Malatya Uluslararası Film Festivali genç sinemacıların mesleki gelişimi için değerli bir platform olmaya devam edecek. Zira ülkemizi uluslararası festivallerde başarı ile temsil eden yönetmenlerimizin neredeyse tamamı kısa filmlerle mesleki yolculuklarına başladılar. Türk sinemasına değerli katkılar sağlamış sanatçılarımıza onur ödülü vereceğiz. Türk sinemasının ve sinemaseverlerinin gözü kulağı 15- 19 Kasım'da Malatya'da olacak. Malatyalı sinemaseverler birbirinden değerli sinema filmlerini bu yıl sinemalarımızda ücretsiz izleme şansı bulacak. Ben bugün sizlerle buluşmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.”
 
TÜM ŞEHİR EL BİRLİĞİ İLE BAŞARILI BİR İŞE İMZA ATACAĞIZ
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a ve Malatya Valisi Aydın Baruş'a teşekkür eden Işık, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a da çok teşekkür ederim bayrağı bize devrettiği için. Bu fırsatı bizlere verdi ve festivalin devamı etmesi konusunda değerli katkıları bizlere cesaret verdi. Ayrıca Sayın Valimiz Baruş’a da çok teşekkür ederim, fikirleri ve görüşü ile bize farklı bakış acısı sundu. Tüm şehir el birliği ile başarılı bir işe imza atacağımızdan hiç şüphem yok. Bugüne kadar Malatya Uluslararası Film Festivali'nin gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
 
Festivalde çok büyük değişikliklerin olduğunu ifade den Işık, “Diğer yıllara nazaran bunlardan en önemli olan kısmı, biz biraz sinemaya ilgisi olan halkla buluşmaya yönelik çok ciddi projeler hazırladık. Kadına şiddet ve pozitif ayrımcılık ile ilgili programlar hazırladık. Çocukları ve gençleri sinemanın içerisine çekebilmek için çok iyi projeler hazırladık ve bununla ilgili eğitime başladık. 'Malatya Sanata Koşuyor' temalı programlar hazırladık. Daha önceki festivallerde atölyeler vardı ama bu atölyeleri mini kurslara çevirmeye karar verdik. Özellikle daha önce Malatya Film Platosu adı altında aslında senaryo yarışması ve yapımcı ve senaristleri bir araya getiren programlar vardı. Biz bu yıl bu temayı daha çok senaryo eğitimi, senaryo atölyeleri, uygulamalı eğitimler gibi değişiklikler yaparak verimliliğini ve sürekliliğini daha fazla arttırabilecek çalışmalar yaptık. Daha önceki yıllarda uluslararası film yarışmaları vardı. Yine burayla ilgili bir takım değişikliklere gittik. Bu sene uluslararası film yarışması yapılmayacak ancak uluslararası filmlerden seçkiler yapıp yine yurt dışından yönetmen, yapımcı veya oyuncu olmak üzere yabancı konuklarımızı kentimizde en güzel şekilde ağılayacağız. Ulusal ödüller kısmında verilen ödül miktarında bir değişiklik olmadı. Kısa filme katılımı yükseltmek ve gençleri kısa filme yöneltmek için ödül miktarını arttırdık" şeklinde konuştu.
 
ÖDÜLLER
 
Ödüller hakkında bilgiler veren Işık, “En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, Fahri Kayahan Müzik Ödülü, Kemal Sunal Halk Ödülü, Türk Sinemasına Katkı Ödülü, Ulvi Saran jüri özel Ödülü, Yönetmenler Birliği Platformu En İyi Yönetmen Ödülü SİYAD Ödülü ve bu sene festivallerde bir ilk olan 'sinemada olmazsa olmazlar' ödülü vereceğiz; yani festival kapsamında Türkiye'de ilk olan figüran ödülü vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
 
JÜRİLER AÇIKLANACAK
 
Işık, “Şiddet ve Bağımlılığa karşı Sıfır Tolerans” başlığı altında 15 bin ortaokul ve liseli gencimize ulaşıp, Haluk Piyes ve ünlü bir müzisyenle birlikte eğitimler vereceklerini söyledi. Yönetmen Haydar Işık, festivalin jüri başkanı ile jürilerini çok yakın zamanda açıklayacaklarını dile getirdi. (habermalatyadan.com)
 
 

  • 0