TEK ÇARE BİLİNÇLİ SOBA KULLANIMI

Malatyalıları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Hanifi Acar, sobadan sızan gazdan zehirlenme olaylarının önüne geçmenin tek çaresinin bilinçli soba kullanımı ile olabileceğini söyledi.

TEK ÇARE BİLİNÇLİ SOBA KULLANIMI

Malatyalıları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Hanifi Acar, sobadan sızan gazdan zehirlenme olaylarının önüne geçmenin tek çaresinin bilinçli soba kullanımı ile olabileceğini söyledi.

TEK ÇARE BİLİNÇLİ SOBA KULLANIMI
07 Kasım 2019 - 09:31

Soğuklar başladı, sobalar kuruldu. Her yıl yaşanan ve bir türlü önüne geçilemeyen karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı da uyarılar yapılmaya başlandı. Dün gazetecilere yaptığı bir açıklamayla soba ve kombi zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı Hanifi Acar, önemli bilgiler verdi.

Kış aylarında sıkça rastlanan sobadan sızan gazdan zehirlenme olaylarının önüne geçmenin tek çaresinin, bilinçli soba kullanımı ile olabileceğini ifade eden Başkan Acar, yanan sobalar, yatmadan önce tamamen söndürülmeli ve içindeki yanmış, yarı yanmış kömür ve odunun dışarıya çıkartılması gerektiğini söyledi.

SOBA TSE STANDARTLARINA UYGUN OLMALI

Acar, fırtınalı ve rüzgârlı hava sirkülâsyonunun olumsuz olduğu koşullarda özellikle geceleri sobaların yakılmamasının önemine değinerek, “Normal koşullarda, İtfaiye Teşkilatlarından soba yakma usulü öğrenilmeli. Sobalar buna göre yakılmalı. Sobalarda kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzeme kullanılmalıdır. Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır. Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemesi, dolu kova ile değiştirilmesi gerekir. Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalıdır. Bacalar düzenli aralıklarla temizlenmeli, açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmelidir. Gerekirse aspiratörler kullanılmalıdır. Soba borusu ve dirsekleri belli periyotlarda temizlenmeli. Kazanlar-Soba TSE standartlarına uygun olmalıdır. Baca ve borularda zift ve katran oluşumunu engellemek için soba, bacaya en uygun mesafeye kurulmalı ve az sayıda dirsek kullanılmalıdır. Yatay borulara bacaya doğru yüzde 10 eğim verilmelidir. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli” söylemlerini kullandı.

MENFEZİNİZİ KESİNLİKLE KAPATMAYIN

Zehirlenmeye karşı yapılması gerekenleri de dile getiren Başkan Acar, “Karbon monoksit gazından etkilenmiş şahsı temiz havaya çıkar. Hastaya eğer mümkünse oksijen gazı ver. Gerekli sağlık hizmeti için hastane veya sağlık ocağını arayın. Eğer gazdan etkilenmiş kişi nefes almıyorsa, yardım gelene kadar suni teneffüs uygulayın. Karbon monoksit gazının bulunduğu mekanı havalandır. Pencere ve kapıları açarak gazdan etkilenmiş mekana temiz hava girmesini sağlayın. Karbon monoksit gazının neden meydana geldiğini araştırıp bulup, bunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alın. Doğalgaz bacanızı temizleyip, menfezinizi kesinlikle kapatmayın” diye konuştu

ZEHİRLENMEMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyulması gereken 10 kurala dikkat çeken Başkan Acar, şunları kaydetti:

“-Tesisatlarınıza kesinlikle müdahale etmeyin ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin

- Bacalı cihazların bulunduğu odalarda, mekanlarda kesinlikle yatmayın, uyumayın.

- Gazınızı açtırdıktan sonra tesisatınıza yeni bir cihaz bağlatırsanız, mutlaka bu durumdan gaz dağıtım şirketini haberdar ediniz.

- Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın.

- Ocağınızı temizlerken ocağı doğalgaz tesisatına bağlayan esnek bağlantı elemanını çektirmeyin.
İşlevselliğini ve sızdırmazlık özelliğini sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

- Yakıcı cihazlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırın. Bacalı cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin.

- Bacalarınızı baca gazının kimyasal yapısından veya diğer dış etkenlerden dolayı deformasyona uğraması ihtimaline karşı yılda en az bir kez yetkilendirilen baca temizleme firmalarına kontrol ettirin.

- Doğalgaz tesisatlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında genel kontrol ve bakımını yaptırın.

- Rüzgarlı havalarda baca çekişi olumsuz yönde etkileneceğinden bacalı cihaz kullanırken baca gazı sızıntısına karşı daha dikkatli olun. Bacalı cihaz bulunan odadaki menfezlerinizin açık olmasını sağlayın.

- Doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarının, antipas üzerine sarı renkli yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın.” (BUSABAH gazetesi-MUTLU SARIGÜL)

HABER MALATYADAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum